Tag Archives: avganistan

„Авган Стајл“ пристигна од Авганистан – Видео

Британските војници во Авганистан играат Авган стајл! Тие направиле своја верзија на популарниот хит на корејскиот рапер PSY „гангам стајл“ кој стана ултимативен хит за 2012 година.

______________________________________________________________________________________________________

Македонските војници од Авганистан се вратија дома

Осумте припадници на македонскиот контингент на АРМ во Авганистан се вратија во Македонија, соопшти вчера Генералштабот на АРМ.

______________________________________________________________________________________________________

Се породила на бојно поле, не знаела дека е трудна

Британка во воена служба родила бебе на бојно поле, а не ни знаела дека е трудна. Жената во вторник родила машко дете во кампот Бастион, само неколку дена откако талибанците ја нападнале главната британска база во Авганистан.

______________________________________________________________________________________________________

Кумановецот Тони со дупнати гуми и ранет ги извлекол од престрелката и ги спасил патниците од сигурна смрт

Кумановецот Тони Атанасовски (39) во нападот на базата Ледарнек се здобил со повреди од шрапнели во левата надлактица и рамето поради што му биле извршени неколку операции, јавува kumanovonews.

______________________________________________________________________________________________________

Македонски војници во Авганистан останале живи благодарение на Хрвати – нашинци од таму велат ,,напумпано,, инфо

Извлечени биле 38 балкански војници од Македонија, Црна Гора, Албанија и Босна и Херцеговина, од воена база во Кабул со интервенција на хрватските пилоти, пренесува Јутарњи лист.  Сепак нашинци во Авганистан велат дека информацијата е ,,напумпана,, и воопшто не станувало збор за спасување туку за обичен транспорт. Ви ги пренесуваме двете информации.

______________________________________________________________________________________________________

Кумановец ранет во Авганистан при нападот врз принцот Хари

Македонец од Куманово кој во Авганистан работел како возач во базата Ледернек е ранет минатата недела, при нападот на талибанците на базата во која се наоѓаше принцот Хари, пишува „Вест“.  

______________________________________________________________________________________________________

Талибанците се обидоа да го убијат принцот Хари – нападната неговата база

” Ја нападнавме таа база бидејќи во неа е и принцот Хари, да го почуствуваат нашиот бес. Уште илјадници напаѓачи самоубици е подготвено да се жртвува за пророкот Мухамед”, изјавил во телефонски разговор со Асошиејтед прес портпаролот на талибанците Кари Јусеф Ахмади.

______________________________________________________________________________________________________

Талибанците се закануваат-ќе го убиеме принцот Хари

Ќе направиме се за да го убиеме принцот Хари и останатите членови на британските сили, се заканил еден од талибанците.Во текот на негоивот ангажман во Авганиста, принцот хари беше задолжен за усмерувње на авионите кои со бомби ги гаѓале талибанските скривници во Хелменд.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Македонците во Авганистан го снимале вчерашниот напад

На youtube денеска осамна снимка со наслов ,,Македонските војници нападнати во базата на САД во Авганистан,,

______________________________________________________________________________________________________

Граната разнесе мајка и три деца додека спиеле

Мајка и нејзините три деца загинале на лице место додека таткото е тешко ранет по испалена граната која експлдирала во една селска куќа на северозападен Пакистан, кај границата со Авганистан.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Бомбаш самоубиец убил политичар на свадбата на неговата ќерка

Познатиот Авганистански политичар Ахмад Кан Самангани и уште 20 луѓе беа убиени од бомбаш самоубиец во северниот дел на покраината Саманган.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1