Македонските војници од Авганистан се вратија дома


Осумте припадници на македонскиот контингент на АРМ во Авганистан се вратија во Македонија, соопшти вчера Генералштабот на АРМ.

8 инструктори се вратија со авганистански хеликоптер откако бил откажан редовниот транспорт на контингентот, кој вообичаено го изведуваат американски пилоти. Хрватски пилоти позајмиле хеликоптер од кабулскиот аеродром и ги извлекле 38 те војници од Хрватска, Македонија, Албанија, Црна Гора и од Босна и Херцеговина кој биле стационирани во базата „Џулиен“ на 20 километри од Kабул.

Причина за повлекувањето била ризичната ситуација поради разгорените протести против антиисламскиот филм ,, невиноста на муслиманите,, а базата Џулиен е истурена база до која има потежок пристап.

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1