Tag Archives: makedonija

Среде Атина географска карта со уставното име на Македонија – им ја шлапна в лице германски министер

Пред очите на грчката министерка за туризам Олга Кефалојанис во вторникот среде Атина беше распослана географска карта во која Република Македонија е запишана под уставното име со оригиналната кратенка МК, јавува дописникот на Нетпрес од Атина. Географската карта на која што е прикажана југоисточна Европа ја презентираше германскиот заменик-министер за труд Ханс Јоаким Фучел, во […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонија и земјитеод Балканот трошат два пати повеќе енергија од Западна Европа

Балканските држави заедно со Македонија трошат два пати повеќе енергија по долар од бруто домашниот производ споредено со земјите во Западна Европа.

______________________________________________________________________________________________________

Македонија осудена – мора да му плати 60.000 евра на Ел-Масри

Европскиот суд за човекови права донесе пресуда – Македонија прекршила неколку членови на Европската конвенција за заштита на човековите права и на германскиот граѓанин од либанско потекло Калед ел-Масри, и треба да му исплати отштета од 60 илјади евра.

______________________________________________________________________________________________________

Никој не кажува дали јадеме генетски модифицирана храна во Македонија

Агенцијата за храна не одговара дали во земјава има генетски модифицирана храна за луѓе или за животни Инспекторатот за земјоделство тврди дека нема ГМО во семињата и во храната за животни.

______________________________________________________________________________________________________

Научникот кој открил дека ГМО храната е штетна добил инстант отказ

И покрај минималното делување на медиумите во тоа време, во 1998 година познатиот британски биохемичар, Арпад Пусзтаи, по откривањето на шокантните податоци за генетските модифицирани организми (GMOS) кои предизвикуваат оштетување на органите, репродуктивни оштетувања, оштетен имунитет, рак и многу други заболувања, бил веднаш отпуштен од работа, а тимот на истражувачи кои што го помагале и […]

______________________________________________________________________________________________________

Во цела Европа само Македонија нема закон за генетски модифицирана храна – МАПА !!!

Центарот за безбедност на храна го завршило истражувањето во септември 2012 година и ја објави мапата во кои земји има закони за ГМО храна или генетски модифицирана храна.

______________________________________________________________________________________________________

Во Македонија се продава канцероген фалс Косили шампон за деца !!!!!

Лесковачката ,,Невена,, сопственик на брендот ,,Косили,, ги предупредува потрошувачите дека фалсикати на нивниот Косили се продаваат и извезуваат  од Македонија и дека во таа фалс формула има канцерогени, штетни состојки, пишува српски Новости.

______________________________________________________________________________________________________

Уште има комарци и вирус Западен нил – заболено 2 год дете

Кај двегодишно дете лабораториски е потврдено дека е инфицирано од вирусот Западен Нил, соопштија од Институтот за јавно здравје.

______________________________________________________________________________________________________

Инциденти во чаршија и по натпреварот – имало и приведени и повредени

По натпреварот меѓу фудбалските репрезентации на Македонија и Србија се случиле инциденти во Старата скопска чаршија во кои, според неофицијални информации има повредени и приведени. полицијата со солзавец ја разбивала толпата, јави макфакс.

______________________________________________________________________________________________________

Македонци заборавете на пријателството – сега сме во фудбалска војна, порака на српскиот селектор

Србија најавува ,,војна,, со Македонците. Свесни дека победата во Скопје утре вечер би значела враќање во квалификациска игра, а пораз би ги урнал сите надежи, ,, Орлови,, на чело со Синиша Михајловиќ најавуваат внимателна, но победничка игра.

______________________________________________________________________________________________________

Бесплатен паркинг и многу полиција – се е подготвено за Македонија – Хрватска вечер

Бесплатен паркинг простор околу Арената „Филип Втори” обезбеди претпријатието „Паркинзи” на Општина Центар, со цел побрзо движење на навивачите кон и од стадионот.

______________________________________________________________________________________________________

Нема Геј брак и посвојување деца во Македонија додека е ВМРО ДПМНЕ на власт

За ВМРО-ДПМНЕ бракот е заедница меѓу маж и жена и отстапки за тоа прашање нема да се прават додека партијата е на власт, ова го изјави министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски.

______________________________________________________________________________________________________

Официјално барање за укинување на безвизниот режим за Македонија и Србија

Министерот за внатрешни работи на германската покраина Хесен, Борис Рајн побара од владата во Берлин веднаш да ја повлече одлуката за безвизен режим за државјаните на Србија и Македонија поради злоупотреба на правото на азил, јавуваат српските медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

Перо Антиќ ограбен во Атина – останал без паричник и клучевите од аудито

Kапитенот на македонската кошаркарска репрезентација Перо Антиќ, кој настапува за актуелниот шампион на Грција, Олимпијакос, бил ограбен во Атина.

______________________________________________________________________________________________________

Од петок вакцинација против грип – чини 400 денари

Вакцинацијата против грип почнува во петок, има обезбедено 30 илјади дози вакцини, а ќе се врши во центрите за јавно здравје во државата. Една вакцина чини 400 денари.

______________________________________________________________________________________________________

Македонија платила 1,5 милиони евра за пресудите на Стразбур

Во 2010 година за Македонија се воделе 42 предмети, во 2011 нивниот број паднал на 35, во текот на ланската година биле затворени 11 предмети како целосно извршени, а на почетокот од годинава на спроведување чекале вкупно 107 предмети.

______________________________________________________________________________________________________

Свадба во порта Македонија ќе чини 500 евра

Галеријата на порта Македонија има две нивоа и ќе се изнајмува за венчавки, коктели, прес-конференции, семинари. Галеријата е со површина од 120 и 76 квадратни метри

______________________________________________________________________________________________________

Кој моќен македонски крал е погребан кај Бонче? – археолозите забрзано истражуваат (Видео/Фото)

Веќе еден месец археолозите од Институтот за историја на уметноста и археологија од Скопје и од прилепскиот „Завод и музеј” го истражуваат археолошкиот локалитет „Павла Чука” кај прилепско Старо Бонче.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1