Tag Archives: makedonija

Македонија со уште еден позитивен извештај и препорака за старт на преговорите со ЕУ без одлагање

Нова препорака за почеток на преговорите за членство на Македонија во Европската унија од Европската комисија, со укажување на ЕК до Советот на Унијата да го овозможи ова без понатамошно одлагање, од што корист ќе има целиот регион.

______________________________________________________________________________________________________

Џабе прскаат, комарци врие – најавено ново прскање викендов

Вонредно 5 то по ред прскање против комарци најавено за викендов. Иако веќе 4 пати се прскаше, комарци се повеќе. Топлото време им се погоди на комарците, па ниту 4 прскања ништо не им можат.

______________________________________________________________________________________________________

На патарините веќе не примаат евра – странците нервозни

Странците што поминуваат низ земјава непријатно се изненадени што дури кога ќе стасаат на патарината дознаваат дека веќе не се примаат евра или друга странска валути.

______________________________________________________________________________________________________

Две годишното девојче почина од вирусот Западен Нил

Западнонилската треска ја однесе и третата жртва во Македонија.

______________________________________________________________________________________________________

Најскапото сирење е од Србија, магарешко, 1000 евра кг – магарињата од Македонија (Фото)

Во Македонија се потсмеваме со магарањата, а и со оние кои ги чуваат. Епа затоа сега Србинот Слободан Симиќ со македонски магариња го прави најскапото сирење во светот.

______________________________________________________________________________________________________

Македонија лежи на нафта?

Македонија спаѓа во земјите на Јадранскиот Базен на одредени локации има богати количини на нафтени резерви.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Ова се 20 најдобри македонски евергрин хитови

Избрани 20 македонски хитови кои ќе го носат епитетот најдобри евергрин песни.

______________________________________________________________________________________________________

1 годишно бебе во Македонија заразено со Западен Нил

  Дете на едногодишна возраст кое било хоспитализирано на Клиниката за детски болести, со треска и покачена температура, според лабараториските наоди е заболено од треската западен нил.

______________________________________________________________________________________________________

Во Македонија има 35 ултрабогаташи – имаат богатство од 4 милијарди долари

Триесет и пет Македонци располагаат со богатство вредно 4 милијарди американски долари, се тврди во Извештајот за светските ултрабогаташи 2012-2013.

______________________________________________________________________________________________________

Жолта фаза во Македонија – пазете се од комарци

  Со топлотен бран од жолта фаза, ќе биде зафатен дел од територијата на држава, Скопје, Куманово, Велес, Битола, Прилеп, Штип, Струмица, Кавадарци, Неготино, Радовиш, Валандово, Демир Капија и Дојран, соопшти Министерството за здравство.

______________________________________________________________________________________________________

Сите комарци се преносители на вирусот Западен Нил – Инфо

,, Доволна е и една капка вода за комарецот да се размножи, затоа е важно да не се оставаат отворени канти и други садови во дворовите. Ако комарецот не се нахрани со крв, не може да положи ларви, од кои настануваат нови комарци. Освен таблети и спрејови против комарци, како заштитни средства кога се престојува […]

______________________________________________________________________________________________________

Втора жртва на вирусот западен нил во Македонија

Жена на возраст од 83 години хоспитализирана на Инфективната клиника во Скопје вчера починала од западнонилска треска.

______________________________________________________________________________________________________

Воведени вонредни мерки за заштита од комарци – поради ширење на вирусот Западен Нил

Поради топлото време погодно за размножување на комарците кои се преносители на повеќе заразни болести меѓу кои и западнонилската треска од кои во Македонија досега се регистрирани пет заболени и еден смртен случај, одлучено е да се преземат вонредни превентивни мерки.

______________________________________________________________________________________________________

Музиката која доби ЕМИ награда е снимена во МАКЕДОНИЈА (Фото/Видео)

Музиката за филмот “Hemingway & Gellhorn”, компонирана од страна на композиторот Javier Navarrete за HBO ја доби овогодинешната награда EMMY AWARD 2012 за најдобра филмска музика во категоријата драма.

______________________________________________________________________________________________________

Нови заразени од Западен Нил во Македонија – жена и дете

Едно дете и жена се новите потврдени случаи на заразени со смртоносниот вирус Западен нил.

______________________________________________________________________________________________________

Македонија и Србија заедно ќе стискаат за PayPal

Министерот за телекомуникации во Србија, Јасна Матиќ изјави дека по разговор со колеги од Македонија, заклучено било дека двете земји имаат ист проблем со PayPal и двете земји повеќе години преговараат без напредок.

______________________________________________________________________________________________________

Македонските војници од Авганистан се вратија дома

Осумте припадници на македонскиот контингент на АРМ во Авганистан се вратија во Македонија, соопшти вчера Генералштабот на АРМ.

______________________________________________________________________________________________________

Епа и ова го има – МИС БАВЧА ВО МАКЕДОНИЈА (Фото)

Ако не верувате погледнете го постерот со кој се најавува, рекламира, изборот на најновата МИС на Македонија – МИС БАВЧА. 🙂

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1