Жолта фаза во Македонија – пазете се од комарци


 

Со топлотен бран од жолта фаза, ќе биде зафатен дел од територијата на држава, Скопје, Куманово, Велес, Битола, Прилеп, Штип, Струмица, Кавадарци, Неготино, Радовиш, Валандово, Демир Капија и Дојран, соопшти Министерството за здравство.
Поради високите температури и зголемената можност за активност на комарци, Министерството потсетува да се почитуваат општите препораки за заштита од топлотен бран, како и посебно внимание да се посвети на препораките за заштита од комарци, меѓу кои се:  употреба на мрежи против комарци за заштита на бебињата, старите лица и сите други, се препорачува употреба на спирали/ленти против комарци, репеленти и во текот на дневните часови – електрични вапоризатори (спреј), стои во соопштението од Министерството.

Share Button

Tags: ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1