Tag Archives: западен нил

Уште има комарци и вирус Западен нил – заболено 2 год дете

Кај двегодишно дете лабораториски е потврдено дека е инфицирано од вирусот Западен Нил, соопштија од Институтот за јавно здравје.

______________________________________________________________________________________________________

Џабе прскаат, комарци врие – најавено ново прскање викендов

Вонредно 5 то по ред прскање против комарци најавено за викендов. Иако веќе 4 пати се прскаше, комарци се повеќе. Топлото време им се погоди на комарците, па ниту 4 прскања ништо не им можат.

______________________________________________________________________________________________________

Две годишното девојче почина од вирусот Западен Нил

Западнонилската треска ја однесе и третата жртва во Македонија.

______________________________________________________________________________________________________

1 годишно бебе во Македонија заразено со Западен Нил

  Дете на едногодишна возраст кое било хоспитализирано на Клиниката за детски болести, со треска и покачена температура, според лабараториските наоди е заболено од треската западен нил.

______________________________________________________________________________________________________

Жолта фаза во Македонија – пазете се од комарци

  Со топлотен бран од жолта фаза, ќе биде зафатен дел од територијата на држава, Скопје, Куманово, Велес, Битола, Прилеп, Штип, Струмица, Кавадарци, Неготино, Радовиш, Валандово, Демир Капија и Дојран, соопшти Министерството за здравство.

______________________________________________________________________________________________________

Сите комарци се преносители на вирусот Западен Нил – Инфо

,, Доволна е и една капка вода за комарецот да се размножи, затоа е важно да не се оставаат отворени канти и други садови во дворовите. Ако комарецот не се нахрани со крв, не може да положи ларви, од кои настануваат нови комарци. Освен таблети и спрејови против комарци, како заштитни средства кога се престојува […]

______________________________________________________________________________________________________

Втора жртва на вирусот западен нил во Македонија

Жена на возраст од 83 години хоспитализирана на Инфективната клиника во Скопје вчера починала од западнонилска треска.

______________________________________________________________________________________________________

Воведени вонредни мерки за заштита од комарци – поради ширење на вирусот Западен Нил

Поради топлото време погодно за размножување на комарците кои се преносители на повеќе заразни болести меѓу кои и западнонилската треска од кои во Македонија досега се регистрирани пет заболени и еден смртен случај, одлучено е да се преземат вонредни превентивни мерки.

______________________________________________________________________________________________________

Нови заразени од Западен Нил во Македонија – жена и дете

Едно дете и жена се новите потврдени случаи на заразени со смртоносниот вирус Западен нил.

______________________________________________________________________________________________________

Симптоми на треската Западен Нил – главоболка, замор, дезориентација

Оваа болест се карактеризира со воспаление на мозокот (енцефалитис) и нема никакви карактеристики кои ја разликуваат од другите видови енцефалитис, поради што е неопходно да се направат повеќе лабораториски тестови.

______________________________________________________________________________________________________

Прв смртен случај од Западно-нилска треска во Македонија – почина жена

Почина жена од вирусот на западнонилска треска на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Таа е првиот забележан случај на заболен од оваа болест во Македонија, објави Дневник. Meѓу заразените пациенти имало и едно дете.

______________________________________________________________________________________________________

Во Македонија нема случаи на ,,Западен Нил,,

Комисијата за заштита на населението од заразни заболувања известува дека во Македонија досега нема лабораториски потврден случај на заболени од западно-нилска треска.

______________________________________________________________________________________________________

Прва жртва во Србија од вирусот „Западен Нил“

На Клиниката за инфективни и тропски болести во Белград, била донесена 60 годишна жена во многу лоша здравствена состојба, која починала од вирусот наречен „Западен Нил“.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1