Црна Гора следна за во ЕУ?!


Херман Ван Ромпеј по средбата со црногорскиот претседател Филип Вујановиќ, во Сараево изјавил , дека по Хрватска  следната членка на ЕУ ќе биде токму Црна Гора.

Претставникот на Европскиот совет истакнал дека Европската Унија  е отворена за пристапување на Црна Гора кон Унијата.

Како што соопштил Вујановиќ, следните месеци во Црна Гора ќе се одржат и парламентарни избори, за да се формира нова влада која пак ќе води интензивни преговори за членство на земјата во Европското семејство.

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1