Темен прстен кружи околу земјата


Научниците од Универзитетот во Тексас откриле аномалија во масата на нашата планета. 

zemja

Научниците од Универзитетот Тексас открија аномиалија во масата на нашата планета, а тоа го објасниле со постоење на диск, темна материја од 193 километри, која околу екваторот ја опкружува нашата Земја.

Имено, Земјата е 0,008 проценти помасовна отколку што утврдила Меѓународната астрономска унија. Имено според нивните мерки масата на Земјата е околу 5.972.000.000.000.000.000.000.000 килограми.

Едно од можните објасувања е овој темен прстен од 193 километри, со обем од 70.000 килограми кој се простира околу екваторот.

Sky.mk

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1