Тетоважите на олимпијците !


Тетоважите – особено оние направени со стил и со приказна секогаш привлекуваат внимание. Но, кога се нацртани на тело на спортисти, а уште и кога најголем број од нив ги имаат олимписките прстени, добиваат друга димензија.

Се чини дека најпопуларните олимписки кругови најмногу ги ставаат токму  нуркачите. Во пресрет на Олимпијските игри, еве дел од спортистите кои носат шаренила на своите тела.

Кликнете на фотографијата за зголемување.

0  – Американскиот атлетичар Брајан Клеј има тетоважа од Олимписките прстени и маслиновиот венец на неговиот грб. Олимпиското  мотото е “Citius, Altius, Fortius”, т.е “побрзо, повисоко, посилно” – што е заштитен знак на овој атлетичар.

1 – Стрелачката Катуна Лориг во 2008 година на својата подлактица исто така ги истетовира олимписките прстени.


2 – Пред да замине на олимпијските игри во Лондон, членката на канадскиот тим на таеквондо Карин Сержери на својата подлактица истетовира порака која гласи: “Сите што треба да направите е да одлучите што ќе направите со времето кое ви е дадено само за вас.”

3- Тетоважа со олимписки прстени има и  канадскиот пливач Брент Хајден.

Покрај нив го има и црвениот јаворов лист симбол на Канада.

 

4 – И британскиот нуркач Николас Робинсон-Бејкер има голема тетоважа на градите на Олимписките прстени.

 

5- Бразилецот нуркач Хуго Париси покажува тетоважа на Олимписки прстени и географки преглед на неговата родна земја.

 

 

6- А тетоважа на Олимписките прстени опкружени со бранови се гледаат и  на десната задна страна на рамото на бразилецот Касиус Дуран.

 


7-  Јордан Бароуз, се натпреварува со Камел Маликов од Русија.

Како и кај повеќето спортисти така и Бароуз одлучил на левата рака да истетовира олимписки прстени со примеси од американското знаме.

8 – Американската пливачка Кетлин Херси на својот бут ги истетовира олимписките прстени во боја.

9- Австралиската пливачка Стефани Рајс, трикратен шампион во Олимписките игри, гордо ја покажува тетоважата олимписки прстени на внатрешната страна од нејзината рака

10  – На десното стапало олимписките прстени ги има истетовирано и нуркачката Келси Брајант

11 – Австралијката Сали Мек Лелан ја стави оваа тетоважа по освојувањето на 100 метри со пречки за време на турнирот во Кристал Палас во Лондон

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1