Tоплотен бран во Македонија – нема работа од 11 до 17 на отворено денес и утре


Температурите ќе бидат повисоки од 41 степен, а УВ индексот ќе биде 10.

Денеска и утре да се избегнува работа на отворено место, работодавците да им овозможат соодветни услови на вработените и да се воведе посебен режим по градинките и вo домовите за стари лица, препорачува Министерството за труд и социјална политика. Ова се препораките од акциониот план за заштита од жолтата фаза.

да се избегнува работа на отворено во период од 11 до 17 часот

почести паузи и консумирање на течности

вентилација и климатизација

обезбедување на засолништа за разладувње

Во детските градинки децата да се изнесуваат на прошетка единствено до 10 часот наутро, лесна храна и повеќе течности, да се заштитат од дирекна сончева светлина со ролетни или завеси.

Дали работодавачите се придржуваат до препораките ќе се утврдува со зачестени контроли на инспекциите.

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1