Трагедија: Познат режисер почина среде прес – конференција


Петар Недељковиќ, телевизиски и филмски режисер, починал вчера додека учествувал на пресконференција на конференцијата каде требало да го претстави својот краткометражен документарен филмpetar nedeljkovic

За време на презентацијата му се слошило, по што присутните повикале итна помош, но според информации на Блиц, режисерот починал и покрај укажаната помош.

Недељковиќ во неговиот филм се занимава со жртвите на руските доброволци за одбрана на Вишеград во март 1993 година. Во фокусот е трагичното погибје на 21 годишниот Константин Босоловски и приказната која нему му ја раскажувала мајка му Људмила.

Ова руско момче како доброволец го загубил животот на боиштето во Република Српска.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1