Три деца загинаа во Украина


Комесарката на Врховниот суд за човекови права, Људмила Денисова, изјави дека на 24 февруари три деца загинаа во руските напади врз Украина.

Според неа, 17-годишно младо момче загинало за време на гранатирањето на селото Семихатки во областа Геническ во областа Керсон.

Малолетно момче загинало и во гранатирање петкатница во Чугуево, во областа Харков.

Според оперативните податоци на шефот на регионалната државна управа на Донецк, и во Мариупол починало едно дете.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1