Целата вода на Земјата доаѓа од вселената (Видео)


Доколку постои едно нешто кое ја прави нашата планета посебна освен нашето присуство, тоа е водата. За нешто што е толку карактеристично за Земјата, сепак неговото потекло е скоро надчовечко.

20140210-celata-voda-na-zemjata-doagja-od-vselenata-1

 

Како што објаснува „MinuteEarth“, прашањето не е дали нашата вода доаѓа од вселената, туку како дошла тука, кои видови на карпи ја донеле. Излегува дека додека постојат милиони различни планети и астероиди, нашите езера дошле од мошне специфична карпа од вселената.

Fakulteti.mk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1