ЦРВЕН АЛАРМ: Балканот печка со висока ултравиолетова сончевата радијација


Црвен аларм е прогласен за целата територија на Србија, Косово, Унгарија, Црна Гора и Хрватска поради опасно високи температури. Македонија е е во жолта фаза., до 40 степени. Кај северниот  сосед очекуваат температурни рекорди од 41 степени, пишува српскиот “Блиц”.toploten bran

Локалниот метеоролошки институт предупредува за висока ултравиолетова сончева радијација.Во Белград максималната температура овие денови покажува околу и над 39 степени. Топлото време таму ќе се одржи уште една недела. Во тоа време на годината за Србија нормалните температури се околу 30 степени, но оваа година живата на термометарот скокна за 10 степени и ќе се задржи уште 7-8 дена топлото време.

Во Унгарија, исто така е многу жешко деновиве. Утринската температура надмина 20 степени, во некои места достигнува и до 25 степени. Во текот на денот температурите ќе бидат од 36 степени нагоре, во некои области на Унгарија, освен црвениот аларм, е прогласен и жолт, и портокалов за грмотевици, соопштува “Унгарија тодеј”.

Во Хрватска утринава температурите се помеѓу 25 и 30 степени, во текот на денот ќе се зголемат до 38 степени.

Македонија  врие  и се поблиску е околу 40 от степен.Прогласена е алертна жолта фаза

Црвен аларм за горештини е прогласен и во неколку области на Југоисточна Швајцарија.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1