Црвенковски најави: Веќе нема да бидам Претседател на СДСМ


За да биде сменет Црвенковски, партијата треба да организира Конгрес. Лидерот на СДСМ и пред поразот на изборите во 2011 најави дека ќе се повлече од лидерското место, но тогаш, како што изјави, членството на партијата го натерало да остане бидејќи бил најдобро решение.Претседателот на СДСМ, Бранко Црвенкоски најави дека по завршувањето на овој мандат нема повторно да се кандидира за прв човек на Бихаќка.

branko-crvenkovski1„Вашиот голем интерес и љубопитност за тоа што ќе се случува во Социјалдемократскиот Сојуз, без разлика на тоа какви ќе бидат резултатите на локалните избори, јас во повеќе наврати сум рекол и ќе повторам: јас уште еден мандат на чело на партијата нема да барам, без разлика каков ќе биде исходот. Се разбира, логично е да се постави прашањето што ќе се случува со позицијата на Груевски доколку листите на неговата партија освојат еден глас помалку, но се надевам дека тоа прашање ќе го поставите на вистинското место“ – изјави  лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски

За да биде сменет Црвенковски, партијата треба да организира Конгрес. Лидерот на СДСМ и пред поразот на изборите во 2011 најави дека ќе се повлече од лидерското место, но тогаш, како што изјави, членството на партијата го натерало да остане бидејќи бил најдобро решение.

Прес 24

ВИДЕО ЗОРАН ЗАЕВ НЕ ПОДНЕСE КАНДИДАТУРА ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1