Tуширање само еднаш неделно – дерматолозите тврдат така е најздраво


Принцот Хари, Џесика Симпсон, сестрите Олсен се во таборот на поддржувачи на најновиот западен тренд  Cleansing reduction.

tus1Германскиот  часопис Stylebook го истражуваше овој тренд и правилата кои ги налага, и откри дека неговите поборници се тушираат само еднаш неделно.

Дерматолозите немаат ништо против – велат дека со секојдневното туширање и бањање се тенчи заштитниот слој на кожата и сe пореметува природната флора на кожата.

Поддржувачите на новиот тренд сметаат дека бањање еднаш неделно е сосема доволно, впрочем како што било вообичаено пред неколку децении. Секојдневното туширање, според нив, е мода воведена во последните неколку години, која треба да се напушти!

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1