Уапсен возачот кој влечеше магаре врзано за камион во Црна Гора


Црногорска полиција го уапсила возачот кој влечеше магаре врзано за камионот по патот. Откако видеото како магарето се мачи ги преплави медиумите.

Возачот е од Даниловград, полицијата лесно го нашла бидејќи авторот на снимката ја снимил и регистрацијата на камионот и ја објави на интернет.

Уапсениот В.С. (68) полиција го обвини за кривично дело убивање и мачење на животни.

Видеото како и целосната сторија за ова можете д ја погледнете ОВДЕ

Според законот за заштита на животни се предвидува казна од дваесет просецни плати па нагоре за оние кои со своето однесување предизвикуваат бол, патење или повреда кај животните. Казната за мачење животни е 11.000 евра.

Share Button

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1