Убедлива победа на Сириза на предвремените парламентарни избори во Грција


Изборните резултати, според излезните анкети, се “историска победа за грчкиот народ, кој со големо мнозинство се противи на штедењето“, изјави претставник на Сириза.sirza

 

Според истиот извор, резултатот „испраќа силна порака до Европа, дека може да биде почетна точка на промени низ Европа“.

– Сириза ја презема одговорноста за формирање на Влада на социјален спас, за спроведување на Солунската програма и за преговори со Европа, рече претставникот на партијата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1