Убиство, самоубиство, НЛО? Што го уби Јуриј Гагарин


На 12-ти април 1961 година ,пилотот на Советското воено воздухопловство, Јуриј Гагарин, стана првиот човек кој отпатува во вселената. Неговиот лет во вселената, поточно по земјината орбита траеше вкупно 108 минути, и тоа представуваше победа на Советскиот сојуз во текот на Студената војна.

Jurij Gagarin_1371199227_670x0Седум години подоцна, рускиот космонаут Јуриј Гагарин загина во тек на тренажен лет, настан кој од тогаш па до ден денешен е се уште мистерија.

Во бројните теории на завери,се споменува и можноста дека Јуриј Гагарин е убиен , по наредба на тогашниот претседател на СССР Леонид Брежнев,поради некој обид на Гагарин за нелојалност кон Комунистичката партија на Русија, потоа е шпекулираше дека извршил самоубиство, а се шепотеше и за теоријата дека наводно во авионот со кој пилотирал Гагарин  се судрил со НЛО.

Но после 40 години на мистерија ,сепак вистинската причина за смрта на Гагарин  би можел да биде отркриен,благодарение на неговиот колега ,пилотот Алексеј Леонов

Леонов ,кој е првиот човек ,кој зачекори по вселената во 1965 година ,бил во официјалниот одбор за испитување на несреќата на Гагарин и бил присутен кога Гагарин загина! Сега ознаката на тајност е симната од  извештајот, и 80 годишниот Леонов најпосле може да ја открие вистината за смрта на Гагарин , нешто што сакаше да го стори , уште пред 20 години.
Леонов , изјави дека во официјалниот извештај на комисијата може да поверувааат само лаиците , а не и професионалците, и дека всушност се се одвивало сосема поинаку од она што стои во извештајот. Леонов објасни дека млазен пресретнувач SU-15,тој ден летал во голема близина на авионот на Гагарин, нешто што било доста опасно.
Jurij-Gagarin-kao-pilot-„Авионот ја намали брзината и одалеченоста на само 10-15 метри, при тоа поминуваќи го авионот со кој пилотирал Гагарин премногу блиску.
Леонов ,  формира дел од државната комисија која ја истражува несреќата , но кога му бил овозможен пристап Леонов доаѓа до откритие на голем број неправилности и искривување на вистината. И ако името на Леонов е напишано во тогашните коментари , сепак,коментарите ги пишувал некој друг , а не Леонов. Кога Леонов го погледнал извештајот, воочил,дека звучните интервали,кој тој ги слушнал за време на летот на Гагарин, и за кој тој тогаш истакнал дека траеле по 2 секунди, во извештајот било внесено дека траеле по 15-20 секунди, што би значело дека двата авиони , според овој извештај ,би биле одалечени најмалку 50 километри?! а тоа не било така според Леонов

Леонов ја знае вистината, дека авионот на Гагарин паѓал 55 секунди со брзина од 750 километри на час.

Сепак останува прашањето, кој бил другиот пилот?! кој е човекот кој е одговорен за смрта на Јуриј Гагарин. Но Леонов сепак и ако знае се заколнал на тајност дека никогаш нема да го објави името на пилотот кој е виновен за смрта на Јуриј Гагарин! Само кажал дека пилотот е  се уште жив и сега има 80 години и е во лоша здравствена состојба.

 

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1