УЈП присилно ќе ја наплати радиодифузната такса


Управата за јавни приходи најави дека доколку граѓаните и фирмите не ги подмират заостанатите долгови, ќе отпочне постапка за присилна наплата.smetka radiodifuzija

Па така, ќе им се блокираат трансакциските сметки со што обврзниците би се изложиле на дополнителни трошоци, се вели во соопштението.

Состојбата на долговите за РДТ е наведена во Решението, кое УЈП го доставува до обврзникот секој месец, а дополнително проверка може да се врши и преку интернет, преку бесплатната електронска услуга е-Радиодифузна такса.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1