Утре е Благовец, погледнете што се прави на овој ден


Празникот Свето Благовештение, меѓу народот познат како Благовец, Благоец, Блошчојне и сл. се смета за тежок празник. некои дури го сметаат за голем празник како Велигден поради што се вели: „Благовец, прв Велигден“.blagovestie

Според народните верувања овој ден е благ, и раната не боли, па токму затоа на малите деца им ги дупнуваат ушите за обетки.

Со Благовец е поврзано и доаѓањето на птиците преселници, штркот, ластовицата, кукавицата, пупунецот, славејот и др. Се верува дека тие ќе дојдат на овој ден дури и да врне снег.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1