Утре ги славиме Св. Кирил и Методиј-ова треба да го направите, посебно ако сте ученик или студент


Православната црква утре ги прославува светите браќа Кирил и Методиј, кои ја ширеле христијанската вера и писменост. Празникот во црковниот календар е одбележан со црвено, што значи дека е тежок празник.

Народните верувања велат дека на овој ден не се пере, не се пушта правосмукалка, ниту пак се работат било какви тешки работи по дома. Добро е на овој празник децата да читаат книги, како добро би учеле во текот на целата година. Ова важи и за студентите. За да имаат успешна учебна година потребно е утре да читаат.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1