Утре ќе се дише – следи заладување


Заврши пеколната недела. Метереолозите највауваа намалување на температурите утре. Престануваат да важат и препораките за портокаловата фаза.

Утре ќе биде околу 30 степени, а за крајот на неделата најавен е и дожд.

Во понеделник продор на посвежа воздушна маса од север која ке донесе осетен пад на дневните температури и засилен ветар. Па во текот на денот ке биде претежно сончево со мала локална облачност и ветровито. Ке дува засилен северен и северозападен ветар, а во западните предели ке дува засилен североисточен ветар. Ветерот понекаде ке достигне брзина и до 50 км/ч. Утринските температури ке се движат од 9°C до 22°C, а максималните дневни температури ке достигнат до 22°C односно 33°C. Ув индекс 8.

Падот на температурите ке продолжи и во вторник, кога ке биде претежно сончево, посвежо и ветровито. Ке дува засилен северен и северозападен ветар, а во западните предели ке дувазасилен североисточен ветар. Ветерот понекаде ке достигне брзина и до 40км/ч. Утринските температури ке се движат од 5°C до 18°C, а максималните дневни ке се движат од 23°C до 34°C. Ув индекс 7. / weather4all

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1