Утре масовен протест на оризопроизводителите од кочанско


Незадоволни од ниските откупни цени и политиката на Министерството за земјоделство, оризопроизводителите од кочанскиот регион за утре најавија масовен протест пред Управната зграда на локалната самоуправа. Иницијативниот одбор на оризопроизводителите најави присуство и на земјоделци чија основна дејност не е оризот.

-На овој протест сакаме да им укажеме на Владата и ресонрното Министерство дека е ДОСТА од лагите и манипулациите со оризопроизводителите и еднаш засекога да го вратиме достоинството на македонскиот земјоделец. Цената на оризовата арпа што е договорена со Владата не се политува на теренот. Наместо 25 денари, арпата се откупува за помалку од 20 денари за килограм, се вели во соопштението на Иницијативниот одбор.

 

Share Button

Tags: , ,

Александар Петрески

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1