Ужасна грешка на лекарите: Младо момче се бори за живот – Му дале погрешна крв


30-годишниот пациент В.В. од Ниш поради грешка на лекарите се бори за живот.

Завчера на Клиниката за Гастроентерологија, му дале погрешна трансфузија на крвта, поради што му се влошила состојбата.krv transfuzija

Лекарите и сестрите подготвиле крвна група Б и му направиле трансфузија, а тој бил крвна група А.

– Се работи за пациент кој боледува од хепатитис. Состојбата му се влоши. Има запаление на белите дробови и се бори да преживее, велат извори од болницата.

Директорката ги отфрла обвинувањата.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1