Вака изгледа насмевката на човек пред да се разнесе со бомба (Видео)


Abdul Waheed Majeed (41), кој поголемиот дел од животот го помина во Кроули, во јужниот дел на Англија, на снимката стои облечен во бело до камионот во кој, кратко време потоа, наводно се разнел.

Untitled-3Со него беа неколку муџахедини од радикалната група ал-Нусра, наводно, поврзани со Ал-Каеда. Смеејќи се во прилично релаксирана атмосфера, Abdul со нив позирал и се фотографирал.

Еден од соборците потоа го праша дали има нешто да каже во камера, на што Британецот, татко на три деца, рече :

“Не можам да зборувам, не сум некој говорник. Како јазикот да ми е врзан во јазол. Треба да кажам нешто од срце, но не оди”, рече тој.

Untitled-2Иако снимката не покажува како тој влегува во камионот, сепак се гледа како возилото полека се движи кон затворот во Алепо.

На влезот од затворскиот двор, се разнесе во воздух, а над тој дел на градот се појави огромен црн облак од чад.

Имамот во Кроули, Arif Syed, тврди дека ниту тој ниту семејството на Abdul имаат потврда дека самоубиствениот напад го извршил баш тој.

Имамот смета дека се ова е лов на вештерки и лажни обвинувања.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1