Вардар се излеа во Велес, се евакуира население од населбата Шорка (Видео/Фото)


Вардар се излеа кај Велес. Поплавени се населбите Шорка и Речани. Водата навлезе во куќите, се евакуираа семејства.

Поплавниот бран почна утринава. Жителите од овој регион велат дека реката се уште наодаѓа па поголем дел од населението ги напуштиле домовите.

Foto - Facebook

Foto – Facebook

Овој реон и по неколку пати во годината се поплавува велат жителите.. сепак не паметат вакво излевање на реката Вардар.

Инаку надојдената река поплави и половина од градскиот парк.. Под вода се тенискиот терен и трим патеката..

Foto - Facebook

Foto – Facebook

Интензивните врнежи од дожд пак го наполнија и езерото Младост. Само 10-тина сантиметри недостасуваат водата да прелие преку браната.

Видеото можете да го погледнете на sitel.com.mk

Постојаниот порас на водостојот е причина полицијата да го затвори за сообраќај мостот кај Башино Село.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1