Важно: Спуштајте го капакот на тоалетот – бактерии летаат и до 2 метри


Микробиолозите велат дека од тоалетната шолја која не е поклопена може да излезе облак од микроскопско ситни бактерии кои се спуштат на блиските површини.

Safeseat-Toilet-seatТие спровеле истражување за патиштата на ширење на болестите. Користеле стелиризиран тоалет и го инфицирале со болничката супербактерија C. difficile.

Ако капакот бил кренат во текот на пуштањето на водата, бактеријата се ширела по просторијата и се наоѓала во воздухот и 90 минути по првото пуштање вода. Иако бактеријата поминала и преку ивицата на поклопената школка, нејзината концентрација во воздухот била далеку помала.

Кога капакот бил кренат, бактеријата се нашла на сите површини, а кога бил спуштен, само лево и десно од тоалетната школка.
Тоа го зголемува ризикот од ширење на вируси, предизвикуваат напади на повраќање или пречки во варењето.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1