ВИДЕО: Албанките мора да абортираат ако треба да родат девојче!


Бремени жени Албанки се принудени да абортираат неродени бебиња доколку има навестување дека тие се девојчиња. Традиционалните семејства во Албанија, во центарот на вниманието го ставаат машкото бебе, а денешната медицинска технологија може да го каже полот на нероденото бебе на родителот однапред, па многу од жените кои носат девојчиња мора ги абортираат.

ginekologsto

Од владата во Тирана велат дека мораат да вложат огромни напори за да се спречат ваквите грозоморни абортуси.

Жената на видеото снимено од Deutsche Welle не сакала да го открие својот идентитет од срам, но сепак сака светот да знае за нејзината тажна судбина како и на многу други жени од Албанија. Таа била принудена да абортира по втор пат бидејќи како и првиот така и вториот пат носела девојче. За абортус не бил само сопругот, туку и целото негово семејство кое ја притискало! Оваа Албанка едноставно не може да закрепне од загубата…

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1