ВИДЕО: Чудо на природата: Овие камења растат – причината стара 6 милиони години


Во Романија се наоѓа мало место Костешти каде може да се најде необичен камен кој се вика – тровант.

Камењата имаат облик на сфера и не се остри.kamenja rastat

Тровант е инаку геолошки термин кој често се користи во Раминија и значи цементиран песок. По големи дождови овие камења растат од 6-8 милиметри, пренесува српскиот портал Независне.

Камењата се речиси идентични. Експертите веруваат дека тровантите настанаа за време на големи сеизмички актовности после земјотрес на тлото, кое се случи пред шест милиони години.

Погледнете како изгледаат камењата:

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1