Видео/Фото: Грците ја пречекаа Меркел со Хитлер и нацистички униформи


,,Фрау Меркел – РАУС,,  или ,, г-ѓо Меркел Гитла,, во слободен превод, испишано на еден од транспарентите на демонстрантите кои ја пречекаа Ангела Меркел која денес е во официјална посета на Грција.

Нејзина прва посета на Атина од почетокот на кризата пред три години.

По средбата со премиерот Андонис Самарас, Меркел изјави дека Грција постигала напредок, но додаде дека се уште може да се намалуваат трошоците на локалните власти.

Нацистички униформи и поздрав, нацистички знамиња кои ги палеа и фотографии од Хитлер – Еве како Меркел беше пречекана во Атина од страна на 50.000 демонстранти.

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1