Видео/фото: Риба убиец јаде машки гениталии – се појавила во езеро во Илиноис


 

Во водите на популарното езеро Lou Yaeger во Илиноис пронајдена е егзотична риба убиец, позната по тоа што ги убива рибарите одгризувајќи им ги гентиалиите и ги остава да искрварат.

Рибата ,, pacu,, случајно ја уловил рибар на 7 јуни, а била забележана за прв пат неколку недели претходно. Надлежните не знаат како рибата се нашла во водите на ова езеро и претпоставуваат дека е илегално донесена и фрлена во водите.

Рибата е позната како ,, сечач на тестиси,, и потекнува од Papua New Guinea, каде минатата година уби 2 рибри.

Првично се мислело дека се работи за пирана но кога науќниците ја испитале фатената риба утврдиле дека е ,, pacu,, иако се од иста фамилија со пираните, оваа риба има потенки, поцврсти заби кои наликуваат на човечките. Нејзина главна храна се полжави  и алги, но поради недостаток на храна напаѓа и риби, а регистрирани се и неколку случаи на напад на луѓе.

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1