Видео: Хотелот Гранд Палас во Њу Орлеанс, срушен по шест децении постоење


Хотелот Гранд Палас во Њу Орлеанс беше демолиран од страна на градските власти со образложение дека на истото место треба да биде изградена болница.


Гранд Палас беше изграден во педесетите години од минатиот век и претставуваше најголемиот хотел во Јужна Америка, за да потоа за 10 секунди истиот да биде срушен. За рушење на хотелот, градежниците употребија 400 тони експлозив.

Tags: , ,

Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1