ВИДЕО: Овие луѓето сакале да го убијат Папата


Во Италија уапсени 9 членови на Ал Каеда.

За некои од осомничените, постои сомнение дека организирале бомбашки напад во 2009 година во Пакистан. Медиумите пишуваат дека двајца од уапсените биле поранешни телохранители на Осама бин Ладен.papa

Снимките до кои дошла полицијата, укажуваат на тоа дека во март 2010. година, групата сакала да изведе бомбашки напад во Ватикан.

-Немаме доказ, но постои силно сомнение. Располагаме со информации дека бомбашот самоубиец бил во Рим, рекол државниот обвинител Мауро Мура.

Уапсените доаѓаат од Пакистан и Авганистан.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1