ВИДЕО: Паника во Кина: Се отвори вратата од пеколот


Температурата на врвот на врелиот кратеер изнесува 792 степени Целзиусови

Врелиот кратер на северозападот на Кина ги шокираше локалните жители, но привлече голем број љубопитни туристи и истражувачи.kina vrata

Температурата на врвот на врелиот кратер изнесува 792 степени Целзиусови. Соочени со екстремно висока температура, научниците не можат доволно близу да дојдат до кратерот за да ја измерат длабочината на дупката. Врелиот кратер се наоѓа на северозападот на Кина.

Мистериозниот кратер е широк околу еден метар. Температурата е толку висока што поради неа се запалија околните гранки од дрва и другите предмети кои се наоѓаат во непосредна близина. Населението овој кратер го нарече „врата на пеколот“.

Во тој регион често се случуваат вулкански активности. Сличен феномен се случи и порано во Туркменистан во Пенсилванија.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1