ВИДЕО: Проклетата болница на Хитлер конечно откриена на јавноста


Просториите на нацистичкиот санаториум во Берлин каде е лекуван Адолф Хитлер се за прв пат отворени за јавноста. Искуствата од овој санаториум Хитлер ги опиша во својата автобиографска книга.

hitler-bolnica

Прв кој ја имал можноста да го слика овој санаториум е фотографот Андреас Свејн кој вели дека оваа болница е како излезена од хорор филмовите. Во оваа болница во минатото луѓето се лечеле од туберкулоза, се до Втората светска војна кога била претворена во воена болница.

– Масата за операција, хируршките елементи и целиот инвентар се во многу лоша состојба и се како излезени од најстрашниот хорор филм, вели фотографот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1