(ВИДЕО) Се урна патнички авион во Русија – Загинаа сите 62-ца патници и членови на екипажот


Патничкиот авион кој леташе од Дубаи се урна при слетувањето на аеродромот во рускиот град Ростов. Боингот 737 припаѓаше на авио компанијата Флај Дубаи.avion fly dubai

Според информациите од аеродромот, Боинг 737 се урнал за време на вториот обид за слетување. По падот избил јак пожар. За сега нема вести дека има преживеани.

Како причина за падот се наведува техничка грешка или грешка на пилотот.

-За време на падот починаа 62 патници и 7 членови на екипажот… Никој не ја преживеа оваа несреќа – изјавил официјалниот преставник на Министерството за вондредни ситуации, додавајќи дека сите патници се државјани на Русија, а екипажот на авионот имал странско потекло.

Според информациите пожарот кој избил по падот е изгасен, а аеродромот бил затворен до 6 наутро по московско време.

Cd4CmRnW0AUGkSX-576x1024

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1