Видео: Слушнете ги песните на сите земји кои вечерва настапуваат на евровизија


Најголемиот музички спектакл „Евровизија“ оваа година се одржува во Малме, Шведска, од денеска до 18 мај. Во овој период за најубава евровизиска песна ќе се натрпеваруваат вкупно 39 земји.

Evrovizija2013_158-от по ред избор за Песна за Евровизија официјално беше отворен завчера, а првото полуфинале ќе се одржи вечерва во 21 часот. Вечерва ќе слушнеме 16 земји.

Во втората полуфинална вечер, која на програмата е во четврток, на 16 мај ќе настапат 17 земји, додека големото финале ќе биде одржано во сабота на 18 мај, кога ќе го дознаеме победникот на годинешниот Евросонг.

Директно во финале одат : Франција, Германија, Италија, Шпанија и Велика Британија и минатогодишниот победник Шведска, која ќе настапи последна во финалната вечер.

Во продолжение слушнете ги претставниците на 16-те земји кои ќе настапат во првата полуфинална вечер.

Хит Портал 

Србија

Австрија

Белорусија

Белгија

Хрватска

Кипар

Данска

Естонија

Ирска

Литванија

Молдавија

Црна Гора

Русија

Словенија

Холандија

Украина

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1