ВИДЕО: Студентка смисли изум кој ќе им помогне на оние без струја!


Студентката Ен Макосински на саем во Канада го покажа својот изум – ламба која свети се додека ја држите во раце.

Без потреба од менување батерии. Овој изум би влијаел на повеќе од 1, милијарди луѓе ширум светот, бидејќи една петтина од вкупната светска популација нема регуларен пристап до електрична енергија.

98886-140354Ен, која по потекло е од Филипините, разговарала со пријател од таа земја кој живее во подрачје без струја. Тој и се пожалил дека поради тоа неможе редовно да ја пишува домашната задача и дека на училиште покажува се послаби резултати.

Девојката се одлучила да му помогне и да смисли начин на кој ќе се реши неговиот проблем.

За својот изум таа добила трофеј од лего коцки и награда од 25 илјади долари.

Netpress

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1