Видео: Тетовиран од глава до пети – кандидат за претседател во Чешка


Владимир Франц, е човек кој е тетовиран од глава до пета, има пирсови и е ексцентричен – но упорно собира потписи да се кандидира на наредните избори за претседател на Чешка.

Има 53 години и е вистински пример зошто луѓето не треба да ги судиме по изгледот. Франц е професор по драма на најпрестижниот универзитет во Прага, многу познат и талентиран сликар и успешен композитор на опери.

Има и диплома за правник и докторат од областа на правните науки. Се откажал од успешната адвокатска кариера за време на комунистичкиот режим во земјата. Потоа завршил уметничка академија и е многу популарен меѓу младите.

Tags: , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1