Внимавајте: Никако силно дување на носот – Опасно е


Британските лекари велат дека силното дување на носот може да ја однесе слузта внатре во синусите, а таму поради тие бактерии може да се развие секундарна инфекција.

brisenje nosПричина за затнатиот нос не се слузта и секретот од настинката, туку отокот и воспалението на крвните садови во носните патишта кои ги поттикнала инфекцијата.

Затоа, се препорачува носот да се дува полека, а заборавете на методот на парење на носот со жешка вода за побрзо одзатнување.

Капки или спрејови ќе ги вратат крвните садови во првобитната состојба, ќе го намалат отокот и протекот ќе биде подобар.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1