Внимавајте – Отсега и овие „полицајци“ ќе ве контролираат


Како дел од кампањата „Почитувај ги правилата, почитувај го животот“ освен што на возачите денеска им беа делени флаери на улицата „Партизански одреди“, беше промовирана и нова превентивна мерка во сообраќајот.

maketa2

Станува збор за поставување на макети со изглед на полициски службеник, кој ќе имаат за цел да им укажуваат на учесниците во сообраќајот да бидат внимателни, пишува Денешен.мк.

maketa1

– Макетите со полицаец ќе бидат поставувани на различни локации, возачите и сите учесници во сообраќајот треба да бидат внимателни без разлика дали се работи за макета, или се работи за вистинска контрола или пак воопшто нема контрола на соодветната сообраќајна делница, парвилата секогаш мора да се почитуваат, рече министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1