Внимавајте што купувате – алуминиум во тестенини, салмонела во нане…


Афлатоксини во сушено овошје од Авганистан и од Азербејџан, алуминиум во тестенини од Kина, пестициди во грав од Доминиканска Република, салмонела во нане од Тајланд.

food-poisonings-hidden-legacy_1

Европската Унија редовно ги предупредува земјите-членки да вршат засилена контрола на листата, освен гореспоменатите држави, се и Египет, Индонезија, Мароко, Kенија, Турција, Узбекистан и Виетнам.

Според решението, треба да се контролираат пиперките од Турција, кои наместо со витамин Ц, може да се зачинети со пестициди, а зачините од Тајланд можно е да имаат салмонела. Треба да се контролираат смрзнатите јагоди од Kина, кои може да се заразени со хепатитис А, а сушените тестенини од Kина може да содржат алуминиум.

На листата има суво грозје, домати, слатки пиперки, путер од кикиритки, грашок, а потеклото најчесто е од Далечниот Исток.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1