Во БиХ можно е да има меѓу 3.000 и 5.000 потенцијални терористи


Во БиХ има меѓу 3.000 и 5.000 потенцијални терористи, и тоа се податоци со кои располагаат безбедносните и разузнавачки агенции во државата.

islamisti djihad terorizam

Експертот за безбедност Предраг Цераниќ потсетува дека пред неколку години директорот на Разузнавачко-безбедносната агенција на БиХ, Алмир Џуво потврдил дека тогаш во БиХ имало околу 3.000 потенцијални терористи.

– Веројатно тоаа цифра сега е многу поголема ако се земат предвид оние кои одат и се враќаат од сириските боишта, вели Цераниќ.

Тој додава дека суштината на борбата против тероризмот е превенција, што како што вели не е само работа на полицијата, објавуваат Независне новине.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1