Во Брисел врие од шпиони


 Се проценува дека во белгискиот главен град на дневна основа “работат” над илјадници различни агенти на разузнавачките служби, кои главно се инфилтрирани во голем број на меѓународни институции или работат во професии кои вклучуваат контакт со дипломати.

Иако “студената војна”, заврши одамна, шпионски активности се уште се многу застапени и во Брисел, како административен центар на Европската Унија, и тоа во првите редови.

“Јас го запрев одењето на ручеци со една личност, бидејќи постојано поставуваше прашања, а тој никогаш не рече ништо за себе”, изјавил дипломат, кој работи во Советот на Европската унија. Лицето кое го носел на ручеци работел за руската амбасада во Белгија, пренесе порталот Еурактив Србија.

Шефот на белгиската разузнавачки служби Винантс Ален вели во Брисел денес има повеќе шпионски активности, отколку во било кој друг град во светот. Студената војна во тој град всушност никогаш не заврши. Во една од своите ретки интервјуа за сајтот Еуопсервер (euobserver.com) рече дека “не работат десетици или стотици луѓе, туку илјадници” офицери и агенти на странски разузнавачки служби.

Во Белгија, шпионажата, на Русија и од земји како Кина и други, е на исто ниво како и за време на” студената војна “… Во нашата земја, огромен број на жители дипломати, бизнисмени, меѓународни организации како НАТО и европските институции за разузнавачките служби се место каде треба да се биде “, вели Винантс.

Тој додаде во Брисел нема само агенти од Русија, Иран и Кина, подеднакво присутни се и од т.н. “пријателски земји” на ЕУ, како САД или Израел.

Тој тврди дека Русите престана да регрутираaт врз основа на комунистичката идеологија, сега сè е само за пари, или да се задоволи егото, да се има информацијата.

Шпиони се обично луѓе кои работат во служба дипломатска, новинари, лобисти, деловни луѓе и студенти. Една од главните теми на интерес на службите за разузнавање, според Vinantsa, е енергетската политика на Европската унија.

Тие се обидуваат да остварат контакти и да се дружат со луѓе во голем број на семинари, приеми и други настани. Целта на шпионите е да познаваат луѓе во разни области, во разузнавачки жаргон познат како “глувци” – луѓе кои имаат силно его, тенденцијата за пари, идеолошки прашања и слично.

Од гледна точка на интелигенција шпионите се интересни луѓе кои имаат финансиски проблеми, или се блиску до некои радикални идеологии, или едноставно се замислуваат дека се Џејмс Бонд.

Во разузнавачки кругови, постојат шеги за иранските разузнавачки агенти за кои постојат гласини дека најмногу си ги шпионираат своите амбасадори. Слични приказни постојат и за безбедносните служби на Европската комисија, Советот и други агенции на ЕУ.

Vinants вели дека, сепак, освен во случајот на естонецот Херман Сим немало поголеми инциденти на протекување информации. Сим, кој беше службеник во Министерството за одбрана, во 2009 година беше осуден за давање на илјадници страници доверливи информации поврзани со ЕУ и НАТО на Москва. Утврдено е дека неговиот контакт во Руската амбасада бил синот на рускиот амбасадор во ЕУ Владимир Чижов, амбасадорот тоа силно ги негираше. Сим е сега на издржување казна затвор во Тарту, Естонија.

Меѓу главните цели на разузнавачите е европска служба за надворешна политика и безбедност (ЕЕАС), за која е одговорна Ештон. Една од службите (IntCen) вработува безбедносни аналитичари од многу земји кои имаат задача да изработуваат извештаи за терористички закани и кризи во светот.

Поголеми безбедносни предизвик е тоа што голем број на дипломати нема навика да користи ,,безбедени линии,, телефонски, делумно зошто таквии линии и нема, а делумно зошто си се навикнати на својот ајфон. Разузнавачки претставници велат дека најголемата грешка во овој бизнис што можете да ја направите е да ја потцените службата која работи против вашите интереси.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1