Време – Сончево со мали облачиња – до 28 степени


Во Македонија претпладне ке биде претежно сончево со локална облачност, попладне нестабилно со врнежи од дожд.

Ке дува слаб југоисточен ветар, а во западните предели ке дува слаб југозападен ветар. Утринските температури од 9°C до 17°C, а максималните дневни ке се движат од 19°C до 28°C.

Во Скопје претпладне ке биде претежно сончево, попладне нестабилно со можност за локален дожд. Ке дува слаб југоисточен ветар. Утринската температура од 15°C, а максималната дневна ке достигне до 26°C.

Во четврток во Македонија ке биде умерено облачно и нестабилно со врнежи од дожд и ветровито. Ке дува засилен северен и северозападен ветар, а во западните предели ке дува засилен североисточен. Попладне понекаде ветарот ке достигне врзина и до 50 км/ч.  Утринските температури од 9°C до 17°C, а максималните дневни ке се движат од 17°C до 26°C.

Од петок стабилизирање на временската состојба. Во петок и сабота не очекува сончево и ветровито време, но со ниски утрински температури. Утринските температури ке се движат од 2°C до 10°C, а максималните дневни ке достигнат до 14°C односно до 24°C.

Во сабота утринските температури ке се спуштат до 1°C односно до 8°C, а максималните дневни ке достигнат до 18°C односно до 28°C.

weather4all

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1