За една недела од студ починаа 200 лица во Европа


Околу 200 луѓе починаа од студ во Русија и во земјите од Централна и Источна Европа во последните седум дена, а според метеоролозите ниските температури ќе траат до утре.


zrtva ladno vremeВо Русија бројот на жртвите достигна 56 лица, а 371 се хоспитализирани. Во последната недела температурата се спушти до минус 20 степени во Москва и до минис 50 степени во некои делови на Сибир. Овој невообичаен студен бран, кој се должи на антициклонот, ќе трае до утре, прогнозираат синоптичарите.

Студот однесе жртви и во Украина, каде починаа 83 луѓе, од кои 57 се пронајдени на улиците, додека 526 лица се пренесени во болница. Температурите во земјата преку ноќ достигнуваат минус 15 степени, што се сметаат за нормални во овој период во Украина.
Полските власти соопштија за 49 смртни случаи, откако температурите се намалија до минус 10 степени.
Најмалку шест лица починаа од студ во Литванија. Во Летонија вчера изутрина биле измерени температури од минус 14 степени, а утре можат да достигнат рекордни минус 28 степени.

Mia

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1