Заборавени сопружници: Живеат сами 45 години во напуштен град


Хуан Мартин и Синфороса Цолмер веќе 45 години живеат сами во мало рурално градтче. Градот се наоѓа во близина Валенсија, а во него некогаш живееле 200 жители. Хуан вели дека одамна би си заминал, но неговата сопруга не сака да го напушти градот во кој е родена и пораснала.563db0b1-4d74-4318-ad14-1e170a0a0a64-screenshot-8-718x446-21013
Парот кој денес има 79 односно 82 години се грижат за животните и се занимаваат со земјоделство. Краткиот филм „Jungles in Paris“ го прикажува тешкиот живот на старците.Имале ќерка, но таа трагично загинала кога имала 12 години.
Градот предходно имал градоначалник, полиција, свештиници и наставници. Градот луѓето почналее да го напуштаат за време на граѓанската војна, а го 1970 година сите го напуштиле освен Хуан и Синфоросе.Хуан им раскажал на снимателите дека сопругата ја запознал додека се враќала од полињата и ја терала стоката. Покасно танцувале во градот во таверните каде некогаш за викендите се одружувале игранки, пренесува 24часа. хр.
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1