Заев на косовска телевизија ветува задолжителен албански јазик во градинките, основните и средните училишта


Опозиицскиот лидер Зоран Заев при гостувањето во емисијата „Jeta në Kosovë“ која се емитува на косовската телевизија РТК1 ветува воведување на задолжителен албански јазик во градинките, основните и средните училишта.

-Ги изгубивме изборите во 2006 поради нашето однесување, не казнија граѓаните и Албанците и Македонците. Во градинките, основните и средните училишта… Зошто ќерка ми на пример да учи турски? Ќе учи албански? За да го користи, ние сме заедно во ова општество.  Вклучување во секојдневните активности, не само во јавната администрација. Сите мора да имаат еднакви и фер шанси во иднина, изјави Заев.

zaev-rtk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1