Заев: Република Северна Македонија за севкупна употреба – Референдум на есен


Имаме историско, вековно решение. Градиме пријателство меѓу двете земји, коие никогаш не било поголемо. Решаваме две ипол децениски спор, за да ја извлечеме нашата земја од стегите на изолацијата, кој земјата ја влечеше надолу, рече премиерот Зоран Заев на прес-конференција.

-Се одваживме и продолживме напред. Нема веќе ФИРОМ, решаваме вековно прашање. Нашата добивка е бесценета. Република Северна Македонија за севкупна употреба, ќе се прецизира со амандман во Уставот, рече Заев.

Со договорот се гарантира дека на есен ќе има референдум, рече Заев.

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција попладнево информираше дека ќе ја извлечат Македонија од стеги на изолација и дека македонски јазик и македонски народ, Македонец ќе бидат заштитени и зајакнати еднаш засекогаш.

Името ќе биде Северна Македонија со превод на сите јазици.

Вели дека e исполнет со чувство дека има иднина за Македонија и македонските граѓани.

Имаме историско и вековно решение, кажа премиерот.

„Шансата е тука и мора да се искористи, храбро и смело, само така е патриотски“- рече Заев.

Според него, доаѓа подобро време за Македонија.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1